Check of the full programme for Edinburgh Tradfest 2019

Edinburgh Tradfest has launched its full programme for the 2019 festival – and you can see the line-up below.

Now in its seventth year, Tradfest mixes the very best in traditional music, world cinema celebrating folk culture, and storytelling.

This year’s music programme kicks off on April 26 at the Queen’s Hall with anarchic Irish folk band Lankum and continues for the next 11 days.

Douglas Robertson, Founder of The Soundhouse Organisation and Programmer of this year’s Edinburgh Tradfest said: “This year’s programme mixes the very best traditional music with unique and inspiring events across storytelling and film.

“We are thrilled to be organising the festival this year, and look forward to seeing what local and international artists bring to this wonderful festival.”

Lankum who play the Queen’s Hall on Tradfest’s opening night said: “It’s a pleasure to be involved with Tradfest and always fun to come back to Edinburgh.

“There’s always a great buzz/rapport with audiences and we usually come away with sore heads and good memories.”

To book tickets and for more information visit https://edinburghtradfest.com/schedule

TRADFEST 2019 FULL PROGRAMME:

Friday 26 April

Walk Me Home | Songs by Arthur Warson, 5.45pm, Filmhouse

Guid Crack Storytelling Sessions, 7.30pm, Waverley Bar

Lankum + Brìghde Chaimbeul, 8pm (7pm), Queen’s Hall

Saturday 27 April

Family Beltane, 11am, Scottish Storytelling Centre

Laila (1929) with Live Score by Rona Wilkie & Marit Fält, 2pm, Filmhouse

Family Ceilidh, 3pm, Scottish Storytelling Centre

The Silver Darlings | Music by Rona Wilkie & Marit Fält, 5.45pm, Filmhouse

What A Voice: Kathleen MacInnes, Fiona Hunter & Kaela Rowan, 8pm (7.30pm), Traverse 1

Live Music Session, 10.30pm, Traverse Bar

Sunday 28 April

2019 Film Ceilidh: The Films of Enrico Cocozza, 5.50pm, Filmhouse

Johnny Campbell & The Brothers Gillespie, 7.30pm, Leith Depot

Baltic Crossing, 8pm (7.30pm), Traverse Bar

Monday 29 April

May Erlewine Trio, 8pm (7.30pm), Traverse Bar

The Decameron | Music by Simone Caffari, 8.15pm, Filmhouse

Tuesday 30 April

Café Ceilidh: Spring Sing, 2pm, Scottish Storytelling Centre

In Times of Rain | Songs by Carmen Moore, 5.55pm, Filmhouse

Gnoss, 8pm, Scottish Storytelling Centre

Wednesday 1 May

City of Edinburgh Music School Workshop with Savourna Stevenson, 2pm, Broughton High School (Pupils only)

Stones of the Ancestors: Steward McHardy & Douglas Scott, 7.30pm, Scottish Storytelling Centre

Dave Burland at Edinburgh Folk Club, 8pm (7.30pm), Edinburgh Folk Club

To Sleep with Anger | Music by Brina, 8.30pm, Filmhouse

Thursday 2 May

Red Shift | Songs by Alasdair Roberts, 6.05pm, Filmhouse

Savourna Stevenson & Steve Kettley, 8pm, Scottish Storytelling Centre

Friday 3 May

Scotia Extremis: Brian Johnstone & Andy Jackson, 6pm, Blackwell’s Book Shop

Pete Seeger 100: Which side are you on?, 7.30pm, Scottish Storytelling Centre

Talisk + Adam Sutherland Band, 8pm (7pm), Queen’s Hall

November, 8.35pm, Filmhouse

Saturday 4 May

Pith & Power: Dick Gaughan + Jenny Lindsay, 3pm, Scottish Storytelling Centre

Zvenigora with Live Score by Folklore Tapes, 3.50pm, Filmhouse

Gloir, 7.30pm (6.30pm), Usher Hall

Heidi Talbot Presents Väsen, Floriane Blancke + Inge Thomson, 7.30pm (7pm), Queen’s Hall

Sunday 5 May

Seachid: The Inaccesible Pinnacle | Music by Rachel Newton, 5.50pm, Filmhouse

Hamish Henderson 100: A Ceilidh Come All Ye, 7.30pm, Scottish Storytelling Centre

John Reischmann & The Jay Birds, 8pm (7.30pm), Traverse Bar

Live Music Session, 10.30pm, Traverse Bar

Monday 6 May

T Dan Smith | Songs by Sean Paul Newman, 5.55pm, Filmhouse

The Fretless, 8pm (7.30pm), Traverse Bar

Leave a Comment